úterý 15. června 2010

Požáry

Jak vzniká oheň
S ohněm, který vytváří příroda sama, se setkáváme na mnoha místech na Zemi.Vychází z ústí sopek nebo zlomů v zemi v podobě silných plamenů, které mohou šlehat do obrovských výšek.Od svého objevení asi před 750 000 lety se oheň stal nejen základní podmínkou přežití,ale trvalou součástí lidského života.V přírodě si můžeme ohněm posvítit, ohřát se u něj a uvařit si na něm.Oheň může být i velmi nebezpečný.Požár zničí vše, co mu přijde do cesty: lesy, domy, továrny.
Jakou barvu má plamen
Paliva rozdělujeme na tuhá (dřevo, uhlí, umělá hmota), kapalná (olej, benzín,nafta,líh) nebo plynná.Oheň žluté barvy vydává méně tepla, protože obsahuje látky, které se nespálily.Tyto látky unikají do ovzduší v podobě dýmu.Čím je v ohni více plamenů modré barvy,tím je teplejší.Každý oheň se skládá z následujících částí: paliva,, které hoří modře, jádra ohně, části, jež vydává světlo, a poslední část tvoří vše kolem plamene.Kombinace barev, kterých je velké množství, závisí na teple, jež oheň vydává.
Oheň je viditelný vliv procesu spalování - zvláštní druh chemické reakce. To se vyskytuje mezi kyslíkem ve vzduchu a nějaký druh paliva. Výrobky z chemické reakce jsou zcela odlišné od výchozího materiálu. Paliva musí být ohříván k jeho zápalná teplota pro spalování nastat. Reakce bude pokračovat tak dlouho, jak tam je dost teplo, paliva a kyslíku. Toto je známé jako trojúhelník ohně. Spalování může být pomalé nebo rychlé v závislosti na množství kyslíku k dispozici. Spalování může dojít pouze mezi plyny. Chemické reakce ve spalovacích procesech můžou být pevné látky, kapaliny nebo plyny. Při chemické reakci, která produkuje oheň, je palivo zahřívá do té míry, že uvolňuje plyny z jeho povrchu. Pouze plyny mohou reagovat na spalování. Plyny jsou tvořeny molekulami (skupiny atomů).
Příčiny požáru mohou být i nedostatek sucha nebo hodně velké blesky. Takové drobnosti zapomenuté jídlo na sporáku, nevhodně odložený nedopalek cigarety nebo hořící svíčka ponechaná bez dozoru v blízkosti hořlavé látky. Nebezpečná je také neopatrnost při vytápění bytů a rodinných domů.
Fáze požáru
1. fáze je určena časem od vzniku požáru rozhoření prvních hořlavých předmětů. V praxi se uvažuje čas 10 minut. Tato fáze je charakterizována nízkými teplotami a malou výměnou plynů. Tuto fázi rovněž označujeme jako fázi rozhořívání.
2. fáze je charakterizována prudkým nárůstem teploty a plochy požáru, zejména v souvislosti s celkovým vzplanutím
3. fáze je období, kdy požár je stabilizován, probíhá intenzivní hoření a požárem jsou zachváceny všechny hořlavé předměty v prostoru.
4. fáze je charakterizována nedostatkem hořlavého materiálu a postupným snižováním intenzity hoření.

Co dělat při požáru
Pokud vypukl požár v objektu, kde se nacházíte, zachovejte klid.
Co nejrychleji volejte tísňovou linku 150 nebo 112 a ohlašte požár.
Varujte ostatní třeba voláním „hoří“.
Prověřte zda se v ohroženém prostředí nenacházejí další osoby, pokud ano, snažte se je zachránit. V případě, že se vám to nepodaří, zapamatujte si jejich polohu (popřípadě ji označte) a neprodleně po příjezdu hasičů jim tuto nahlašte, jde o velmi cennou informaci.
Pokuste se požár uhasit dostupnými prostředky a proveďte opatření k zamezení šíření požáru a vypněte plyn, elektřinu, zavřete dveře, odneste hořlavé látky, neodvětrávejte prostory v nichž hoří - přístup vzduchu by mohl ještě zvýšit intenzitu hoření.
Opusťte budovu v souladu s její evakuačním řádem. Chraňte si tělo, nejlépe namočením oděvu, dýchací cesty namočeným ručníkem, vezměte si nejnutnější osobní věci (doklady, peníze, léky apod.)
Poslouchejte pokyny hasičů a poskytněte jim případně pomoc, kterou si vyžádají.
Požáry v ČR
Tři lidské životy si vyžádal otřesný výbuch, ke kterému došlo v noci na pátek 3. června v ubytovně v Otrokovicích na Zlínsku. Zemřeli při něm tři muži, kteří byli společně na jednom pokoji. Desítky hasičů ze čtrnácti profesionálních a dobrovolných jednotek v noci na neděli bojovaly s požárem v Hrušovanech u Brna. 22.5. 2011 ve 2: 10 hodin.
Ve čtvrtek 27.5. 2011 vyjížděli hasiči k požáru nákladního automobilu značky Tatra, který hořel nedaleko obce Drahotěšice.
Požáry ve světě       
Roku 1994 v Sydney hořelo plameny hořely do třicetimetrové výšky. Rychlostí větru se přihnaly k Sydney a obklíčily město.Oheň hrozil plochu pětkrát větší než Švýcarsko. Dvacet pět tisíc lidí opustit své domovy.Teprve po čtrnácti dnech požár porazili a zůstali čtyři mrtví, 400 zraněných a 300 zničených domů. A v roce 1997hrozil oheň Sydney znovu.
Roku 1997 hořely lesy na indonéském ostrově Kalimantan, táhla se těžká oblaka kouře až do Thajska a Austrálie.40 000 lidí postihly nemoci dýchacích cest.
V roce 1988 v Yellowstonském národním parku v americkém státě Wyoming blesky způsobily mnoho lesních požárů, které se rychle rozšířily.

Odkazy na videa:

Zdroje:

Co jak proč -přírodní katastrofy-fraus
Encyklopedie svět poznání
Encyklopedie 1001 otázek a odpovědí na vše kolem nás


Vypracovala: Alena Kučerová

Žádné komentáře:

Okomentovat