pondělí 27. ledna 2014

Střední východOblast dávných říší Mezopotámie, Sumeru, Babylonie nebo Persie. 
Nachází se zde nejposvátnější místa Islámu – Mekka a Medina.
V nedávné době byl Střední východ oblastí mezinárodního napětí – válečný konflikt v Iráku, teroristické základny, nepředvídatelný Írán. V dnešní době přetrvává napětí v Iráku - setrvání spojeneckých vojsk, snaha o rozklad obnovy země ze strany teroristických skupin.
Státy se rozkládají na Arabském poloostrově a v oblasti kolem Perského zálivu. Suché subtropické a tropické podnebí dává vzniknout rozsáhlým pouštím, které jsou nevhodné pro jakékoliv zemědělství (využitelné je pouze pastevectví). Jedinou úrodnější oblastí je Mezopotámská nížina, oázy v pouštích a přímořské oblasti. Do světa se vyváží datle, bavlna, tabák, káva či pistácie.
Hlavní bohatství je však ropa a zemní plyn. Obě suroviny jsou těženy v pouštích, v Rudém moři a Perském zálivu.


 • Saudská Arábie, Kuvajt, Spojené arabské Emiráty, Katar, Bahrajn a Omán jsou monarchie (absolutní či konstituční), kde vládnou sultáni, králové či emíři. Tito vlastní také většinu ropných polí.
  • Těžbou ropy se tyto státy hodně obohatily. Nově plynou nemalé peníze z turistiky, ze které nejvíce těží především SAE. 
  •  Život Arabů je úzce spjat s Islámem - víra silně vstupuje do jejich každodenního života. 
  • V poslední době se buduje řada projektů, které zabezpečí vysokou úroveň zemí i v době, kdy ropa nebude hlavním zdrojem příjmů - orientace např. na turistický ruch.
 • Jemen – republiky na jihu Arabského poloostrova. Známá snad jen díky kávě mocca.

 •  Irák – hlavní zdroj napětí v oblasti. Země zmítaná válečným konfliktem, při kterém byl v r. 2003 svržen diktátor Saddám Husajn  a byl "nastartován" proces obnovy.
  • Kdysi bohatá země se těžko vrací na původní úroveň. I nadále zde zůstávají spojenecká vojska - plní funkci obranou či výukovou (školí místní armádu, policii).

 •  Írán – věčný nepřítel Iráku (sunité vs. šijíté, historické spory o území). Jaderný výzkum prováděný v této zemi je předmětem mezinárodních sporů, sankcí a hledání řešení o zastavení jaderného programu v Íránu. 
  • Islámská Íránská republika získává finance také z těžby ropy. Írán proslul také výrobou tradičních perských koberců.

Žádné komentáře:

Okomentovat