Na stránky Zemmatu byla přidána nová otázka Chci za 1, tentokrát prakticky orientovaná na dovednosti s on-line mapovými službami.
Navíc byly prodlouženy termíny k odevzdání odpovědí na předchozí otázky.
Nebojte se odpovědět. Získat jedničku nebylo nikdy tak snadné :-)
pondělí 12. prosince 2011
úterý 6. prosince 2011
Evropa z pohledu turisty
Poloha, rozloha, obecně
- Evropa je druhý nejmenší kontinent.
- Přímo sousedí s Asií.
- Hranicí je pohoří Ural, řeka Emba …
- Rozloha činí 10 180 000 km2.
- Druhý nejhustěji zalidněný světadíl.
- Přibližně 731 000 000 obyvatel (rok 2009).
- V počtu obyvatel 3. na světě.
Reliéf
• Pestrý reliéf s převládajícími nížinami (60 % povrchu)
• Nejstarší části reliéfu jsou prvohorního stáří.
• Jako nejvyšší bod Evropy je uváděn Mt. Blanc (4807 m). Nejvyšší horou je však Elbruz (5642 m v pohoří Kavkaz). Důvodem proč je tomu tak je nekonsensní hranice mezi Evropou a Asií.
Podnebí a vodstvo
• Převládající podnebí je mírné s rozdělením na oceánské a kontinentální. Jižní část kontinentu zasahuje do subtropické, severní pak do polární klimatické oblasti.
• Evropa je omývána Atlantským a Severním ledovým oceánem. Nejdelší řekou je Volha, významnými toky jsou Dunaj, Rýn, Labe či Visla.
Západní Evropa
Je tvořena jedněmi z nejvyspělejších států světa. Turisty velmi vyhledávaná oblast jednak pro přírodní krásy, dále pro sport a především kulturu. Kromě Lucemburska a ministátu Andora mají všechny státy přístup k moři.
Reliéf západní Evropy je tvořen Britskými ostrovy a Irskem, od kontinentu jsou odděleny průlivem La Manche. Ostrovy jsou převážně nížinaté s mírným oceánským podnebím (chladnější léta, teplejší zimy, než u nás, velmi časté srážky). Výjimku tvoří hornatina Skotská vysočina ve stejnojmenném státě na severu Velké Británie. Reliéf kontinentální části regionu se zvedá od rozsáhlých nížin u Atlantiku směrem k Alpám na východní hranici Francie. Jih regionu je ohraničen pobřežní nížinou Středozemního moře a vysokými Pyrenejemi. Francouzský ostrov Korsika je hornatý.
Obyvatelstvo hovořící anglicky, francouzsky, vlámsky, holandsky a irsky vytváří velmi kvalitní služby cestovního ruchu a je také samo turisticky velmi aktivní (Nizozemci vedou v počtu turistů vyjíždějících každý rok do zahraničí v rámci Evropy).
- Velká Británie (přesněji Spojené království Velké Británie a Severního Irska)
o Tradiční konstituční monarchie je spravována královnou Alžbětou II., ta se stará o 60 mil. ob. Hlavním politickým představitelem je premiér (v současnosti Gordon Brown).
o Turisty lákají nádherné kulturní památky spjaté s historií VB (hrady v Edinburghu, Yorku), rodiště Shakespeara ve Stradfordu, či univerzitní Oxford a Cambridge). Hlavním lákadlem je ovšem Londýn – hlavní město, s památkami jako je Big Ben, Tower, Tower Bridge, Buckinghamským palácem či parkem Hyde a zámkem ve Windsoru. Sportem posedlí turisté obdivují dvorce Wimbledonu či stadion ve Wembley.
o Význmanými městy jsou také Liverpool (Beatles), Manchester, Leeds, Birmingham, Glasgow aj.
- Irsko
o Turisty láká svébytný folklór 4 mil. Obyvatel země menší než ČR. Hlavní městem je Dublin. Významnějším městem je Cork.
o Tradiční je chov ovcí a především výroba kvalitní whisky (podobně jako ve Skotsku)
- Francie
o Můžeme říci, že příroda Francii nadělila – nádherné scenérie veletoků (Loira se zámky, Seina s Paříží, Garona s horskými bystřinami), drsné podnebí Bretagne, sopečné Francouzské středohoří, nádherné pláže Azurového pobřeží a vysoké vrcholky Alp, či hornatá Korsika. To vše využívají milióny turistů ročně.
o Hlavním městem i turistickým centrem je Paříž s Eiffelovkou, Louvrem, zámkem ve Versailles či tenisovými dvorci Roland Garos a nejstarší univerzitou v Evropě Sorbonou.
o Cenné památky najdeme v Avignonu, Carcassone, Orleans, Rouen či v Lourdech. Významnými městy jsou dále Lyon, Nice, Cannes, Marseille či letovisko St. Tropes.
- Andora
- Státy Beneluxu
o Tvoří ekonomickou unii.
o Převážně nížinné země (na jihu Belgie pohoří Ardeny, hornaté Lucembursko) s tradičními poldery = vysušená země položená většinou níže, než je hladina oceánu.
o Belgie
Tuto zemi obývají Vlámové a Valoni. 10 mil. obyvatel hovoří francouzsky a vlámsky. Velikost Belgického království je poloviční jako ČR.
Hlavní město Brusel je zároveň sídlem EU. Krom něj mohou turisté navštívit lázně ve Spa, města Gent, Brugge či Antwerpy nebo Waterloo.
o Nizozemí
Je protkáno sítí kanálů hojně využívaných k dopravě a v zimě k bruslení (jeli jste již někdy maraton na bruslích?).
Hlavní město Amsterdam je také protkáno kanály, najdeme zde také sídlo krále, dům malíře Rembranta. Sídlo vlády je ovšem v Haagu, kde také sídlí mezinárodní soudní dvůr. Největší přístav Evropy je pak v Rotterdamu. Nám je blízký Naarden, kde je pochován J.A. Komenský.
o Lucembursko
Nejmenší země Beneluxu je spíše tranzitní zemí. Představitelem je velkovévoda. Pro ČR je významná katedrálou v Lucemburku, kde je pochován Jan Lucemburský.
Jižní Evropa
Jižní Evropa svou přímořskou polohou je ideálním cílem pro trávení letních dovolených mnoha miliónů turistů z celého světa. Krom moře však nabízí také vysoká pohoří a bohatou kulturní tradici, mnohdy jednu z nejvýznamnějších na světě. Právě zde se setkáváme s počátky civilizace na Evropském kontinentu, s první velkou říší i mocným impériem.
Obyvatelstvo Jižní Evropy je také pověstné svým typickým temperamentním chováním. I z tohoto pramení časté konflikty, převážně na Balkánském poloostrově (zde se navíc přidává náboženská nesnášenlivost a touha po moci).
Státy Jižní Evropy se rozkládají na třech poloostrovech (Pyrenejský, Apeninský a Balkánský). Ze severu jsou ohraničeny pásmem pohoří – Pyreneje, Alpy, Karpaty. Z jihu pak je omývají vody Atlantiku, Středozemního, Jadranského, Jónského, Tyrhénského, Egejského a Černého moře.
Subtropické podnebí dává možnost k růstu pro nás exotických plodin – citrusy, olivy, fíky a především vinné révě (bez exotiky ).
- Španělsko
o 40 mil obyvatel je rozmístěno rovnoměrně mezi hustě obydleným pobřežím – turisticky využívané lokality (pláže Costa Brava, Costa Blanca aj.) a jednotlivými centry vnitrozemí, z nichž nejvýznamnějším je hl. město Madrid.
o Turisticky atraktivní Pyreneje a pohoří Sierra Nevada (Mulhacén – 3478 m).
o Významné pěstování citrusů, oliv, fíků a vína.
o Turisticky známá města: Malaga, Granada, Valencia, Sevilla, Toledo, Barcelona, Zaragoza či poutní Santiago a Montserrat.
o Velkou atrakcí jsou býčí zápasy zvané corrida. A také fotbal.
- Portugalsko
o Významnými městy jsou hlavní Lisabon, Porto, Évora či poutní Fatima.
o Počtem obyvatel je srovnatelné s ČR.
o Hlavním lákadlem pro turisty je opět moře, památky a kvalitní vína.
• Gibraltar – britské závislé území na jižním cípu poloostrova.
• Monako – malé knížectví na jihovýchodě Francie. Známé především nespočtem kasin a závody formule 1.
- Itálie
o Kulturně velmi bohatý stát – centrum římského impéria – město Řím (Forum Romanum, Coloseum), Benátky, Florencie, Neapol, Janov, Verona, Pisa.
o Dva městské státy – Vatikán (sídlo papeže) a San Marino.
o Atrakcemi pro turisty jsou jak památky, tak i hory (kromě již výše jmenovaných jsou to Dolomity)¨a moře.
- Malta – malý ostrovní stát, ideální pro letní sporty, či výuku angličtiny.
- Řecko
o Hlavní město Athény (první olympiáda – jak starodávná, tak i novodobá), Korint, Mykény, Théby, Delfy, Soluň.
o Zvláštní místo zaujímá hora Olymp – místo přebývání antických bohů, ale také místo zažehnutí olympijského ohně.
Balkánský poloostrov – v devadesátých letech válkou zmítaný region – nepokoje mezi nejednotným obyvatelstvem (Slovinci, Chorvaté, Bosňané, Srbové, Jugoslávci, Albánci; muslimové vs. křesťané). Po ukončení konfliktu v roce 1995 vznik nových států. Nepokoje v malé míře však přetrvávají až do dnešních dnů => nutnost přítomnosti vojsk OSN.
• Chorvatsko – turisticky nejzajímavější země, přímořská letoviska a četné ostrovy slibují především v létě turisticky zajímavé možnosti vyžití. Známé jsou také krasové oblasti v horách – Plitvická jezera (Poklad na Stříbrném jezeře).
• Bosna a Hercegovina – hl. město Sarajevo, pomalu se vzpamatovávající země z nejhoršího dopadu války. Významné poutní místo Medjugorje.
• Jugoslávie – pozůstatek bývalé republiky s hlavním městem Bělehrad. Po odtržení Černé Hory, dochází k přejmenování na Srbsko.
• Makedonie – chudá, dlouholetou válkou poznamenaná země. Hlavní město Skopje.
• Černá Hora – nejmladší stát „Balkánu“ – nezávislost od 2. 6. 2006.
• Albánie – chudý stát potýkající se s korupcí a emigrací obyvatel. Turisticky nezajímavý. Pochází z něj držitelka Nobelovy ceny míru – Matka Tereza.
• Bulharsko – hlavní město Sofie. Země znovu nacházející zašlou turistickou slávu z dob komunismu. Vyhledávaná letoviska u Černého moře – Burgas a Varna. Pohoří Stará Planina, Rodopy.
• Rumunsko – podobně jako Bulharsko prodělává turistický boom. Lákadlem je nejenom moře či hlavní město Bukurešť, ale především rumunské hory – Karpaty.
o Pro nás je velmi zajímavá oblast nazývaná Banát – historický stát na území Maďarska, Srbska a především Rumunska. Dnes obývaný potomky českých emigrantů z 19. století. Zvláště nádherná kombinace pohoří, řeky Dunaj a vkusně zasazených vesniček, které se tolik podobají vesnicím v ČR. Samozřejmostí je domluva v češtině (i když někdy již lámané) či platba za služby v korunách.
Severní Evropa
Geograficky do severní Evropy řadíme tyto státy: Island, Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko a Pobaltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko. U posledních třech jmenovaných se můžete setkat také se zařazením do Evropy východní.
Povrch Severní Evropy je tvořen mohutným Skandinávským štítem (Skandinávské pohoří), které se na západ svažuje prudce k moři (využití prudkých toků řek k energetickým účelům v Norsku a Švédsku), na východ postupně přechází v nížiny ve Švédsku a Finsku. Rovinné a nížinaté Dánsko kontrastuje s vysokými pohořími ostrovního Islandu. V pobaltských státech převládají nížiny, místy pahorkatiny. Významným přírodním jevem a turistickým lákadlem jsou fjordy (hluboké zářezy do pevniny, vytvořené ledovcem a vyplněné mořem).
Krom pobaltských zemí se jedná o vyspělé státy. Ačkoliv jsou jednotlivé státy rozlohou velké, mají málo obyvatel, což je způsobeno drsným severským klimatem – kombinace subpolárního podnebného pásu s vlivem oceánu. Podnebí je také silně ovlivněno teplým Severoatlantským proudem.
- Island
o Jen pro zajímavost na 300 tis. km2 žije necelých 313 tis. obyvatel.
• Dánsko
o Nížinaté Dánsko nabízí turistům především krásy měst a mořského pobřeží.
o Pět milionů obyvatel obývá území o rozloze 2/3 ČR.
o Pod správou malého Dánska nalezneme největší ostrov světa Grónsko a Faerské ostrovy.
o Turisté navštěvují Dánsko také kvůli Hansu Ch. Andersenovi a v poslední době je koníčkem přejet mostem přes průliv Velký Belt.
- Švédsko
o Největším turistickým lákadlem jsou města Stockholm (hlavní město, Benátky severu), Gőtebork, Malmő či zimní středisko Falun. Lákavé jsou místa původních obyvatel Skandinávie Laponců. K rybaření vybízí velká jezera Vanern a Vattern.
o Švédsko je spojováno s mnoha pojmy běžně užívanými v ČR – IKEA, ABBA, Sony Ericson, Volvo, Scania.
- Norsko
o Ledovci pokryté pohoří přeje zimním sportům. Významné středisko je Lillehammer. Historickými památkami se pyšní Oslo.
o Norsko bylo domovem nejznámějšího polárníka Roalda Amudsena a především mnohem starších Vikingů.
- Finsko
o Kromě 187 tisíc jezer patří Finsku i 179 tisíc ostrovů.
o Hlavní město Helsinki patří spolu Tampere a Turku k vyhledávaným cílům. Zimním střediskem je město Lahti.
o Světově nejproslulejší místo je však město Nokia.
- Pobaltské státy
o Do r. 1991 byly součástí Sovětského svazu.
o Po osamostatnění nastoupili cestu prozápadním směrem, která byla spojena s ekonomickým rozvojem a vstupem do EU v r. 2004.
o Turistika se rozvíjí především v hlavních městech či v Litevském Trakai nebo Kaunasu (zámky).
o Určitou nevýhodou je velká ruská menšina v jednotlivých státech tlačící ke spolupráci s Ruskem.
Východní Evropa
Převážně rovinatá Východní Evropa je silně ovlivněna kontinentálním mírným podnebným pásmem. Všechny státy byly do r. 1991 součástí SSSR. Obyvatelstvo hovoří různými odnožemi ruštiny, písmem je azbuka.
- Rusko
o Ruská příroda je velmi rozmanitá. Její nevýhodou jsou ohromné dálky a špatná infrastruktura. Turisty v Evropském Rusku láká desetimilionová Moskva, carský Petrohrad, Novgorod.
o Ačkoliv se Rusko řadí mezi vyspělé státy nalezneme zde charakteristické znaky rozvojových zemí (zvláště v Asijské části) i velké rozdíly mezi obyvatelstvem.
o Světovou raritou je množství velmi zámožných ruských turistů (u nás navštěvují především Prahu a Karlovy Vary).
- Ukrajina
o Turisticky atraktivní země zvláště v posledních letech, kdy se začíná opět rozvíjet letní turistika na poloostrově Krym, či zimní turistika v Ukrajinských Karpatech.
o Významným centrem je hlavní město Kyjev, další města jako přímořská Oděssa či Charkov nebo Dněpropetrovsk se pomalu vracejí k dávné slávě.
o Svou „slávu“ si ve světě vydobyl nechvalně známý Černobyl.
- Bělorusko
o Turisticky významný snad jen Minsk.
• Moldavsko
o Turisticky zatím nezajímavá země s hlavním městem Kišiněv.
Střední Evropa
Země Střední Evropy můžeme dělit na tzv. Alpské země (Německo, Švýcarsko, Rakousko, Lichtenštejnsko a Slovinsko) a země Visegrádské čtyřky (Polsko, ČR, Slovensko a Maďarsko).
Nížiny na severu regionu přechází postupně v Českou vysočinu a Karpaty. Jih zabírají Alpy, na které v Maďarsku navazuje Velká uherská nížina. Na reliéfu je patrná činnost ledovců, které převážně v Alpách zanechaly četná jezera (Ženevské, Bodamské).
Mírné podnebí oceánského a přechodného typu je silně ovlivněno vysokým pohořím Alp.
Pojem Střední Evropa je velmi těžké vymezit. Některé země se velmi rády řadí k západu (Německo, Švýcarko).
- Německo
o Spolková republika Německo, jak zní její oficiální název je ekonomickou velmocí Evropy. Zároveň je turistickou velmocí.
o Z přírodním památek mohou lákat jezera na severu země, či Alpy na jihu. V centrálním Německu najdeme Schwartzwald, kde pramení Dunaj.
o Kulturní vyžití nabízí kromě hlavního města Berlín i Hamburk, Norimberk, Mnichov, Kolín nad Rýnem aj. Zimním radovánkám se lidé oddávají v Garmisch-Partenkirchen (GaPa) či v Obersdorfu).
- Polsko
o Z přírodních památek nabízí Polsko Krkonoše, či Tatry. Unikátní jsou Pomořanská jezera.
o Nejcennější památky najdeme ve Varšavě (hl. město), Krakově, Wroclavi či Štětíně.
- Maďarsko
o Turisty láká jezero Balaton, města jako Budapešť, Pésc, či Szeged.
- Slovensko
o Turisté směřují především za krásami přírody – Tatry, Malá Fatra, Slovenský Ráj. Své kouzlo mají také známé slovenské hrady – Levoča, Zvolen, Spiš.
o Významné je lázeňství a místní folklor. Hlavním městem je Bratislava.
o Problematická je otázka romské menšiny na východě Slovenska.
- Slovinsko
o Turisticky velmi atraktivní země – pohoří Karavanky či Julské Alpy (lyžařské centrum Planica). Významné je i město Lipica, známé chovem koní.
- Švýcarsko
o Hlavní město Bern, stejně jako další města Ženeva, Lousanne či Basilej, Luzern nabízí kulturní vyžití.
o Největší davy turistů ale směřují v létě i v zimě do hor – letoviska Davos, Zermatt, St. Moritz). Známá jsou i jezera Ženevské a Bodamské.
- Rakousko
o Turisticky atraktivní je Vídeň (Prater, Schonbrunn), lázeňské města Gratz, Salzburk. Střediskem zimních sportů je Innsbruck.
- Lichtenštejnsko
čtvrtek 1. prosince 2011
středa 30. listopadu 2011
Jižní Amerika - regiony
Regiony Jižní Ameriky můžeme rozdělit na: Andské státy, Brazílie a její sousedé, Země Jižního rohu (jih Jižní Ameriky).
Andské státy
o Patří k chudým rozvojovým zemím. Přestože oplývají velkým nerostným bohatstvím (zlato, ropa), většina obyvatel žije v chudobě. Převládá zde zemědělství (káva, cukrová třtina, ovoce, bavlna) a rybolov.
- Kolumbie – chudý zemědělský stát. Těží zlato a smaragdy. Rozšířené pěstování koky a následná výroba drog – velký problém, snaha o likvidaci i ze strany USA.
- Ekvádor – zemědělský stát, důležitý rybolov.
- Peru – území bývalé říše Inků. Chudá země, časté nepokoje. Významný je rybolov a turismus.
- Bolívie – jedna z nejchudších zemí. Těžba cínu a ropy. Významná je těžba dřeva.
Brazílie a její sousedé
o Patří k nejbohatším státům Jižní Ameriky. Obrovské přírodní bohatství. Problémem je kácení deštných pralesů a zadluženost. Zmenšování území Amazonského pralesa se stává celosvětovým problémem.
- Brazílie – největší stát. Velkou část území pokrývá prales – problematická těžba. Pěstování kávy, ovoce na vývoz. Portugalsky hovořící obyvatelstvo různých národností. Značně se rozšiřující chudoba. Významná těžba ropy a železné rudy. Obrovský světový dlužník. Velkoměsta Rio, Sao Paulo, Brazilia.
- Venezuela – obrovské zásoby ropy. Získané prostředky jsou vhodně investovány – rostoucí kvalita života. Neustále ale přetrvává i chudoba – slumy. Turistika při pobřeží i ve vnitrozemí – stolové hory, primitiv kmeny, primitivní kmeny.
- Guyana, Surinam, Francouzská Guyana – chudé země, využívající sousedních velmocí a bývalých kolonizátorů.
Země Jižního rohu
o Mají taktéž značné nerostní bohatství. K vyspělejším patří Chile a Argentina.
- Paraguay – chudý stát závislý na zemědělství.
- Uruguay – taktéž chudá země, těží však z přístupu k moři.
- Chile – nejdelší a nejužší země světa. Poušť Atacama. Těžba mědi a guana – trus ptáků. Významný je rybolov. Země byla dříve pod diktátorským režimem, dnes demokratická.
- Argentina – rozsáhlé zemědělské plochy – pšenice. Vývoz hovězího masa a pšenice. Dnešní obyvatelé jsou převážně potomci přistěhovalců, původních obyvatel zde žije velmi málo.
středa 9. listopadu 2011
Vybraný stát v textu ...
Část 2. Tabulky a grafy
Otevřete CIA WorldFactBook a najděte si svůj stát.
V charakteristikách vyhledejte rozlohu země,
náboženské vyznání a letiště.
Pro každou charakteristiku vytvořte tabulku a
nejlépe kruhový diagram (ukázka je na obr. 1.).
K jednotlivým tabulkám a grafům přidejte
tabulku deseti největších měst země a v procentech vyjádřete kolik procent
z celkového počtu obyvatel žije ve městech.
Ukázka:
Tab. 1. Rozdělení letišť v Chile podle délky runway.
Délka runway
|
Počet letišť
|
Více než 3047
|
4
|
2348 – 3047
|
26
|
1524 – 2347
|
65
|
914 – 1523
|
50
|
Kratší než 914
|
9
|
Celkem
|
154
|
Obr. 1. Počet letišť v Chile dle délky runway.
středa 2. listopadu 2011
Zadání referátu 9. třída - Zeměpisné praktikum
Vybraný stát v textu, tabulkách, grafech a mapě
Formální úprava:
Část 1. - Vybraný stát v textu a tabulce
· Vyberte si libovolný stát s více jak 4 miliony obyvatel.
· Udělejte kompletní charakteristiku daného státu včetně tabulky
· Charakteristika musí obsahovat:
o Poloha a rozloha státu
§ Kde leží, poloha vůči sousedním státům.
o Charakteristika přírodních podmínek
§ Reliéf, podnebí, vodstvo, vegetace (zaměřte se také na lesnatost státu).
§ Vyzdvihnout přírodní zajímavosti.
o Charakteristika hospodářství státu
§ Vypsat nejdůležitější těžené suroviny.
§ Stručně popsat zemědělství státu.
§ Postupně stručně charakterizovat primární, sekundární a terciární systém hospodářství.
o Charakteristika obyvatelstva, sídel a cestovního ruchu
§ Počet obyvatel, národnosti, jazyk
§ Pohyb obyvatel
§ Stručně charakterizovat nejdůležitější sídla
§ Podrobněji se rozepsat o turistickém ruchu dané země. Co je vhodné navštívit a proč.
· Vytvořte přehlednou tabulku, ve které budou ve sloupci tyto charakteristiky: rozloha, počet obyvatel, hustota obyvatel, jazyk, náboženství, hlavní město, státní zřízení a měna.
Formální úprava:
- Word nebo Writer
- Text velikosti 12 bodů. Font Calibri, Times či Arial. Nadpis 14 tučný.
- Řádkování 1, zarovnání vlevo či do bloku.
- Využívejte odrážek.
Nezapomeňte uvést zdroje.
Text nechte v elektronické podobě. Ke kontrole mi jej pošlete mailem na malikk@zsdamborice.cz.
Já jej projdu, popřípadě vrátím k opravení.
V další části bude text doplněn o grafy, obrázky a mapou.
Jména a zvolené státy:
Doporučení: Vytvořte, popřípadě zkopírujte již vytvořený referát, do Google dokumentů a dejte Sdílet (modré tlačítko vpravo nahoře). Do kolonky "Přidat uživatele" zadejte můj mail malikk@zsdamborice.cz.
A nemusíte to ani posílat mailem. Pro mne i pro vás to je lehčí na vzájemné sdílení, opravení a dodělání.
Jména a zvolené státy:
Jméno a příjmení | Jméno státu | |
Ivana Gálová | Irsko | |
Hanka Svobodová | Rakousko | |
Vendula Kratochvilová | Velká Británie | |
Jan Plšek | Norsko | |
Žanet Konečná | Francie | |
Pavlína Kramářová | Španělsko | |
Tomáš Večeřa | Izrael | |
Jakub Luskač | Peru | |
Petr Rozehnal | Belgie | |
Nikola Strmisková | Nový Zéland | |
Petr Štěrba | Čína | |
Jakub Martinásek | Argentina | |
Petr Lattenberg | Slovensko | |
Martin Kramář | Bangladéš | |
Gabriela Burantová | Německo |
Doporučení: Vytvořte, popřípadě zkopírujte již vytvořený referát, do Google dokumentů a dejte Sdílet (modré tlačítko vpravo nahoře). Do kolonky "Přidat uživatele" zadejte můj mail malikk@zsdamborice.cz.
A nemusíte to ani posílat mailem. Pro mne i pro vás to je lehčí na vzájemné sdílení, opravení a dodělání.
středa 26. října 2011
Rozběhly se otázky Chci za 1 ze zeměpisu
pondělí 24. října 2011
650 milionů let v 1 minutě a 20 sekundách
Především pro šesťáky a jako opakování i pro deváťáky předkládám video ukazující animaci pohybů zemských desek v průběhu 650 milionů let v historii Země.
úterý 4. října 2011
Vnitřní stavba Země a Litosféra
Po čem to vlastně šlapeme – vnitřní stavba země
K lepší představě vnitřní stavby Země si můžeme představit rozříznuté vajíčko. Od povrchu vidíme tenkou skořápku, bílek a uprostřed žloutek. Podobně je tomu i se Zemí. Na povrchu nalezneme tenkou zemskou kůru, pod ní zemský plášť a v centru naší planety zemské jádro.
Vnitřní stavba Země: Dostupné online z: Wikipedia Commons |
Zemská kůra
Je nejtenčím obalem Země. Pod oceány je její tloušťka kolem 6 km, pod pevninou mezi 30 – 40 km. Největší tloušťka je pod vysokými horami.
Zemská kůra je tvořena horninami, které známe z povrchu země (žula, čedič).
Zemský plášť
Skládá se ze dvou částí. Svrchní je stejně pevná jako zemská kůra a dohromady vytváří pevný obal země – litosféru. Pod litosférou nalezneme polotekutý plášť, vzniklý obrovským tlakem.
Litosféra je díky neustálým tlakům zemského nitra rozpraskaná na jednotlivé litosférické desky, které jsou v neustálém pohybu. Tyto leží právě na polotekutém zemském plášti.
Zemské jádro
Dělí se na dvě části. Svrchní (vnější) – polotekuté a vnitřní – pevné. Jádro je velice těžké a je téměř celé tvořeno z kovů (železo, kobalt, nikl).
To, že Země má ve svém nitru tekuté a polotekuté části, zjišťujeme při sopečné činnosti, kdy ze země vytéká magma v podobě lávových proudů. Dalším důkazem o neustálé aktivitě zemského nitra je neustálý pohyb litosférických desek.
Vznik, pohyb a zánik litosféry
Pohyb polotekuté části naší Země, po které se pohybují jednotlivé litosférické desky můžeme přirovnat ke vroucí vodě, kde uprostřed vystupuje proud té nejvřelejší vody a na krajích nádoby naopak sestupuje dolů ke dnu. Zdrojem tepla pro naši zemi je zemské jádro.
Pohyb polotekuté části pláště je několik cm za rok. Proto i rychlost pohybu zemských desek se rovná několika cm za rok.
Litosférické desky vznikají ve středooceánských hřbetech. Zde dochází k vyvěrání polotekuté hmoty zemského pláště na povrch a jeho tuhnutí. Vzniká nová zemská kůra a oddalují se zemské desky.
Po několika milionech let putování zemská deska zaniká v hlubokomořských příkopech. Zde se jedna litosférická deska podsouvá pod druhou a vlivem ohřívání se opět stává polotekutou. V některých případech se ještě puklinami v zemské kůře dostává na povrch a zapříčiňuje vznik sopek. Ve většině případů však klesá hlouběji do nitra Země a zapojuje se znovu do koloběhu zemského pláště.
![]() |
Litosféra - mapy a schéma. Převzato z: Školní atlas dnešního světa. Terra, s. r. o., 2011 |
úterý 7. června 2011
Východní Afrika - safari světa
- Krajina úzkých nížin při pobřeží Indického oceánu, vysokohorských plošin, Afrických velehor a příkopové propadliny vyplněné velkými jezery (Viktoriino, Tanganika, Malawi).
- Krajina je ovlivněna střídáním období sucha a dešťů – s tímto koresponduje vegetace savan, kde nalezneme největší savce a šelmy.
- Tento fakt (spolu s nádhernou krajinou) hrál velkou roli při zakládání národních rezervací a zřízení safari, které je velkým přínosem financí do státních pokladen (Keňa, Tanzanie).
- Hrozbou pro zvířata jsou novodobí pytláci.
- Hospodářství regionu je založeno na zemědělství – pěstované plodiny jsou ječmen, pšenice, čirok, palma olejná, bavlna či kávovník. Bohaté zdroje surovin nejsou téměř využity.
- Převážně černošské domorodé obyvatelstvo se potýká s nedostatkem pracovních příležitostí jak na venkově, tak i ve městech.
- K nejznámějším zemím patří:
- Keňa – nejnavštěvovanější země Afriky. Hl. město Nairobi je centrem celé oblasti i sídlem mnoha mezinárodních organizací. Mezi lákadla Keni patří především safari, ale také příroda Afrického riftu (propadliny) i písečné pláže.
- Tanzanie – druhý stát těžící z přílivu turistů. Poblíž je ostrov koření Zanzibar.
- Etiopie (známá jako Habešské království) – nebyla kolonizována.
- Somálsko - jedna z nejchudších zemí.
- Rvanda a Burundi – země postižené občanskou válkou mezi domorodými kmeny.
Země Guinejského zálivu
- Území velmi teplého klimatu (tropický a rovníkový podnebný pás) s vysokým množstvím srážek (každodenní deště => vysoká vlhkost vzduchu).
- Velkou část území zabírá tropický deštný les. Na něj navazují vlhké savany.
- Velkým problémem je ohrožení lesů (kácení, plantážní zemědělství).
- Obyvatelstvo je negroidní rasy, většinou venkované, místy s vysokou negramotností.
- V mnoha zemích stále dochází k porušování lidských práv i novodobému otrokářství.
- Na venkově je jediným zdrojem obživy zemědělství či chov dobytka.
- V oblasti jsou pěstovány tropické plodiny – proso, maniok, batáty a především na vývoz na plantážích pěstované banány, kakaovník, kávovník, palma či podzemnice olejná nebo kaučukovník.
- Hospodářství je víceméně orientované na těžbu a těžební průmysl. Další sektory hospodářství jsou rozvinuty pouze ve velkých centrech (hl. města), či úplně chybí.
- Ze surovin je nutno zmínit: ropu (Nigérie), diamanty (Libérie, Kongo).
- Těžba je však neefektivní a je provázena drancováním přírody.
- K významným státům regionu můžeme řádit:
- Senegal – těžící částečně z turismu a věhlasu hl. města Dakaru.
- Libérie – diamantový stát a stát s největším loďstvem (levná vlajka – společnosti platí malé poplatky za provozování lodí pod vlajkou Libérie).
- Nigérie - nejlidnatější stát regionu s desetimiliónovým Lagosem. Copařská velmoc.
- Demokratická republika Kongo - největší stát oblasti. Obrovské nerostné bohatství je bohužel nevyužité. Dlouho ovládána diktátorským režimem.
úterý 31. května 2011
Zadání referátu pro deváťáky na téma Globální problémy a přírodní katastrofy
Zadání: Vypracujte referát týkající se vybraného globálního problému či přírodní katastrofy (přírodního jevu) za daných podmínek:
· Rozsah minimálně 1 A4, plus 2 doplňující obrázky, včetně vysvětlení, co na nich je (proč je uvádíte).
· Font Calibri; velikost 12; řádkování 1,0; nadpis velikost 14 tučný.
· Text zarovnat do bloku, vytvořit vhodné odstavce popřípadě části oddělené podnadpisy (velikost 12 tučné).
· Vystihnout základní charakteristiku globálního problému, katastrofy jako takové. Popsat příčinu, možné důsledky, prevenci či možná řešení.
· Vycházet z encyklopedií a odborných článků na internetu. Jedinou výjimkou je wikipedie, ze které můžete také čerpat za podmínky použití dalších, již odbornějších stránek.
· Vždy uveďte v jednom odstavci vztah daného problému, či výskyt katastrofy v ČR.
· Nedílnou součástí je uvedení a použití alespoň jedné zahraniční stránky – nejlepší pro příklad výskytu daného jevu či katastrofy – citace zahraničních novin, časopisů … Nezapomeňte doplnit text zdroji, ze kterých jste čerpali. Můžete také uvést odkazy na videa či fotogalerie, které zobrazují daný jev.
· Pracujte samostatně, snažte se, aby výsledek měl odpovídající úroveň žáku 9. třídy.
Vypracovanou práci posílejte na malikk@zsdamborice.cz nejpozději do 12. června 2011.
Téma | Jméno a příjmení |
Globální oteplování | Radim Klein |
Hladomor | Kateřina Šmerdová |
Ozónová díra | Martin Kovář |
Přelidnění světa | Barbora Tomášková |
Nedostatek energetických zdrojů | Veronika Kramářová |
Sopečná činnost | Kristýna Jochová |
Zemětřesení | Jana Hortvíková |
Tsunami | Lucie Hrubá |
Hurikány | Zdeněk Kachlíř |
Tornáda | Veronika Balátová |
Záplavy | Věra Pučálková |
Požáry | Alena Kučerová |
Blesky | Denisa Karásková |
Vítr a vichřice | Matouš Burýšek |
Invaze živočichů | Pavel Matoušek |
Extrémní mrazy | Barbora Vašíčková |
Sucho | Miroslav Fic |
Dopad meteoritů | Kristýna Hortvíková |
Sněhová kalamita | Radek Skopal |
Kroupy | Monika Kratochvilová |
Prachové bouře | Tomáš Fiala |
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)